BİZİMLE SAT Üye Ol

İkinci el satış ile lüks markaların ömürlerini uzatıyor, sürdürülebilir modaya destek oluyoruz.

Ürünleri ekonomiye geri katarak, kaynakların tüketimini ve atık miktarının azalmasına katkıda bulunuyoruz.

 

Moda’nın Problematik Ayak İzi

 

İklim değişikliğinin dünyayı tehdit ettiği bir dönemde, moda sektörü petrolden sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektör. Sadece bir kot pantalon kullanımında bile 10 bin litre su tüketiliyor.


Dünyadaki karbon ayak izinin %10’u moda sektörü tarafından üretiliyor. Bu oran %2 olan havacılık sektöründen daha yüksek. Dünyadaki su kirliliğinin yüzde %20’si tekstilden geliyor.


Her sene yaklaşık 80 milyar adet giysi üretiliyor, bu üretim 20 sene öncesine göre %400 daha fazla. Dedelerimizden yaklaşık 5 katı daha fazla giysimiz var. Bunun yanında yapılan araştırmalara göre dolabımızın %25’inden fazlasını kullanmıyoruz.


1 traktör dolusu kıyafet her saniye yakılıyor veya çevreye atılıyor. Örnek vermek gerekirse, bir polyester elbisenin doğaya karışması 200 yıl sürüyor.


Bir insan yıllık ortalama 37kg tekstil atığı oluşturuyor. Çöpe attığımız ürünlerin %95'i yeniden giyilebilir, kullanılabilir veya dönüştürülebilir.

Christian Boltanski, No Man’s Land Haziran 27, 2010

British Vogue, Autumn/Winter 2019 Menswear

 

'Yavaş Moda' Hareketi

 

Hızlı Modanın ürettiği ürünlerin %50'si bir seneden az bir zamanda çöpe gidiyor.

 

Peki, biz bunun için ne yapıyoruz?

İkinci el satış, moda sektörünün yarattığı kirliliği azaltmak için en iyi yöntemlerden biri. OriginalSeconds olarak hem sahip olduğunuz lüks ürünleri ikinci el satışa koyarak döngüsel bir ekonomi yaratıyoruz, hem de size kaliteli ikinci el ürünler sunuyoruz.

 

Neden yalnızca lüks ürünler?

Lüks kıyafetlere odaklanmamızın sebebi, bu ürünlerin üretim kalitesinden dolayı yaşam döngülerinin tek kullanıcıdan daha fazla olması.

 

 

Kaynaklar: Greenpeace, United Nations, Ellen Macarthur Foundation